Pianki Poliuretanowe
Podział i Wykorzystanie Pianki Poliuretanowej
Pianka poliuretanowa (pianka tapicerska / gąbka tapicerska / PU) otrzymywana jest metodą swobodnego spieniania. Szeroki wachlarz właściwości technicznych pozwala na używanie pianki poliuretanowej w najbardziej wymagających projektach.
Pianka poliuretanowa sprawdzi się doskonale nie tylko przy produkcji czy renowacji mebli tapicerowanych. Może być również stosowana do produkcji tapicerki jachtowej i samochodowej, przyrządów rehabilitacyjnych, paneli wygłuszających, izolacji, ocieplenia, mat dezynfekcyjnych, materacy gimnastycznych, odzieży ochronnej, zabawek, filtrów oraz dekoracji.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia związane z podziałem i wykorzystaniem pianek poliuretanowych, które powinny Państwu ułatwić właściwy wybór oraz zrozumienie oznaczeń i symboli występujących przy piankach.
SPIS TREŚCI
- Symbole i parametry wykorzystywane w piankach tapicerskich:
- Objaśnienie typów pianek tapicerskich:
- Najczęściej zadawane pytania:
SYMBOLE I PARAMETRY WYKORZYSTYWANE W PIANKACH TAPICERSKICH:
SYMBOL
Symbol występuje zawsze na początku nazwy i oznacza typ pianki.
Najczęściej spotykane symbole pianki tapicerskiej:
- T - standardowa pianka tapicerska
- HR - wysokoelastyczna pianka tapicerska
- CM - trudnopalna standardowa pianka tapicerska
- CMHR - trudnopalna wysokoelastyczna pianka tapicerska
- VE - pianka termoplastyczna, pianka memory (VISCO ELASTIC)
- R - wtórnie spieniona pianka tapicerska (REBOND, REGENERAT)
GĘSTOŚĆ
Podstawowym parametrem pianki tapicerskiej jest gęstość wyrażana w kg/m3. Parametr gęstości zawsze podawany jest po symbolu pianki. Np. jeżeli mamy zapis T25, to oznacza on, że pianka posiada gęstość 25 kg/m3. Im wyższa wartość, tym pianka jest gęstsza i bardziej odporna na ubijanie, gwarantując lepszą trwałość.
Wyższa gęstość wpływa również na odczucie twardości pianki. Pianki z mniejszą gęstością zalecane są dla lżejszych osób, natomiast z większą dla cięższych.
Rekomendowane gęstości na poszczególne elementy mebla:
- 16 - 18 kg/m3: podłokietniki, boczki, plecy
- 20 - 25 kg/m3: oparcia, wezgłowia, zagłówki, maty
- 30 - 35 kg/m3: siedziska, materace, oparcia
- 40 - 50 kg/m3: siedziska, materace
SZTYWNOŚĆ
Sztywność pianki tapicerskiej podana jest za pomocą dwóch liczb występujących po wartości gęstości. Dla przykładu, jeżeli mamy zapis T2538, to oznacza on, że pianka posiada sztywność 38, czyli ok. 3,8 kPa (głównie jest to wartość uśrednionia).Sztywność pianki tapicerskiej mierzona jest poprzez wytworzenie nacisku na próbkę o grubości 10cm, do momentu zgniecenia jej o 40% wysokości. Podana wartość uzyskana podczas badania określa ciśnienie z jakim pianka stawia opór na zgniatanie. Im wyższa wartość, tym pianka jest sztywniejsza, a tym samym sprawia uczucie twardszej.OBJAŚNIENIE TYPÓW PIANEK TAPICERSKICH:
STANDARDOWA PIANKA TAPICERSKA (T)
Charakteryzuje się gładką fakturą. Występuje w różnych gęstościach i twardościach.Standardowe pianki tapicerskie mają szeroki zakres zastosowania, dzięki czemu można je używać nie tylko w branży meblowej.
TRUDNOPALNA PIANKA TAPICERSKA (CM, FR)
Jest to pianka standardowa wzbogacona podczas procesu produkcji o związki chemiczne redukujące łatwość zapalenia i palenia się. Stosowana głównie do mebli użytku publicznego, żeglugi oraz mebli funkcjonujących na rynku brytyjskim gdzie jest to warunkiem regulowanym prawnie.WYSOKOELASTYCZNA / WYSOKOODBOJNA PIANKA TAPICERSKA (HR)
Charakteryzuje się bardziej chropowatą fakturą, w porównaniu do pianek standardowych. Piankę tapicerską wysokoodbojną cechuje duża elastyczność i sprężystość, znacząca wytrzymałość na obciążenia i rozciąganie oraz dynamiczne zachowanie po usunięciu obciążenia. Nawet po intensywnym i częstym ucisku pianka HR szybko wraca do swojej pierwotnej formy. Pianki typu HR odzyskują zwój kształt dwa razy szybciej niż pianki podstawowe oraz są o 40% bardziej trwałe. Stosowana są m.in. w elementach siedziskowych ekskluzywnych mebli.Pianka tapicerska HR polecana jest do łączenia z piankami podstawowymi w celu wyeliminowania wkładów sprężynowych.